Co je to aukce půjček?

Co je to aukce půjček?

Pokud máte zájem o půjčku, máte mnoho možností, jak toho dosáhnout. Jednou z nich je i aukce půjček, která není příliš známá. Netušíte, o co vlastně jde? Tak se na to podívejme trochu blíže.

Co je to aukce půjček?

Tyto aukce probíhají na speciálních portálech, které poslední dobou rostou jako houby po dešti. Není se také čemu divit. Za prvé si lidé půjčují stále, za druhé zde si půjčují mezi sebou a půjčování peer to peer je mnohem jednodušší.

Většina stánek zaměřených tímto směrem funguje velmi jednoduše a na velmi podobném principu. Stačí vám registrace na konkrétním portálu a ihned se můžete zapojit do aukcí. Protože poptávky i nabídky jsou zastoupeny velmi bohatě, najde tu produkt sobě na míru snad každý.

Jak se přesně setkává strana nabídky a poptávky na těchto portálech? Dlužník si požádá o půjčku a následně vyplní formulář se všemi údaji, která má půjčka splňovat.

Na to reaguje věřitel nabídkou půjčky spolu s tím, jaké očekává od dlužníka záruky. Takovou nabídku může pak dlužník jak přijmout, tak i odmítnout. Proces samotný je pak záležitostí každého jednotlivého portálu.

Nad celým procesem pak bdí administrátor webu – jeho možnosti a zásahy se opět liší stránku od stránky.

Jaká má aukce půjček pro a proti?

Obrovskou výhodou je veliká rozmanitost nabídek i poptávek na jednom místě. Variantu podle svých potřeba tady zřejmě najde opravdu každý.

Opravdu dobré portály nabízejí také systém vyhledávání, pomocí kterého rychle najdete věřitele podle vašich představ. Ať už se jedná o částku, město, čas poskytnutí a podobně. Několik portálů nabízí také inzerci zdarma, čímž šetříte i další náklady. Můžete najít i poskytovatel půjček přímo pro osoby v registru dlužníků, pro studenty nebo pro osoby, které nemohou prokázat příjmy. Jedná se tedy o lidi s nižší bonitou, kteří by si jinak pravděpodobně půjčit vůbec nemohli.

Vzhledem k tomu, že jde o kontakt lidí s lidmi, je vždy na místě opatrnost stran toho, od koho si půjčujete. Přístupnost má i druhou stranu mince – půjčky může nabízet každý a není obvykle v silách samotného aukčního portálu zjišťovat serióznost poskytovatele.

Riskují samozřejmě i ti, kteří půjčku nabízí – navíc pokud je cílem méně bonitní klientela. Pokud je ale vše podchyceno smlouvou, má věřitel vždycky plné právo vymáhat peníze za pomoci soudu.

Přehled poskytovatelů aukcí půjček

Pojďme se podívat aspoň na tři portály, které tuto službu nabízí.

Prestito

Tohle je projekt společnosti HM Capital Partners a klade si za cíl nabídnout klientům alternativu k bankám a nebankovním institucím, od kterých si půjčit je obvykle složitější.

Portál prestito.cz vznikl pro ty, kteří si chtějí nebo potřebují půjčit, případně nabízejí sami půjčku a chtějí se vyhnout vysokým úrokům a skrytým poplatkům, tolik oblíbeným. Jako cíl si kladou neskrývat žádné informace a pomoci klientům najít právě to, co chtějí.

Kdokoli má zájem, může se na portálu zaregistrovat a vytvořit aukci na půjčku zdarma. V jedné aukci může navíc produkty nabídnout více investorů, díky čemuž není jednotlivec často tolik zatížen a dlužník sám má obvykle více možností, z čeho vybírat.

Zároveň nabízí prestito.cz provizní program pro ty, kdo přivedou další investory či zájemce o půjčky. Tento portál nabízí i rozšiřující služby – zprostředkování úvěru, možnost prověřit zájemce  o půjčku v Centrální evidenci exekucí, pomoc právníka při vymáhání a poradenství ohledně daní.

Bankerat

Tento web patří mezi největší poskytovatele a administrátory půjček. Samozřejmě i zde se setkává velké množství těch, kdo rádi půjčí, i těch, kteří mají o půjčku zájem.

Dlužníkům slibuje Bankerat. půjčení bez skrytých poplatků, možnosti určení podmínek a hlavně nezávislost na bankovních institucích. Věřitelé zde mají výhodu vysokého zhodnocení svých prostředků a navíc možnost rozhodování zcela podle vlastních kritérií a asistenci administrátora.

Administrátor webu vede záznamy o půjčce a to během celé doby její existence. Tento přehled má k dispozici jak dlužník, tak věřitel. Pokud o ně máte zájem, stačí vám přihlásit se do profilu. Pokud má dlužník problém se splácením, je Bankeratem.cz upozorněn telefonicky, mailově a také doporučený dopisem skrze Českou poštu. Pokud ani to nezabírá, zajistí administrátor webu vymáhání pomocí soudu, žaloba a exekuce.  

Burzauveru.cz

Portál burzauveru.cz nabízí kompletní služby dlužníkům a investorům. Samotná administrace webu se stará o správu smluv. Celkově se portál snaží o vytvoření prostředí, kde budou aktéři co nejméně namáháni.

Na tomto portálu se rozhodně velmi rychle zorientujete – je velmi přehledný a zvládnete se v něm pohybovat i bez předchozích zkušeností. Díky tomu se můžete předem informovat a seznámit se vším, co vás čeká.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Přečtěte si i další články