Potřebujete půjčit? Poznejte možnosti půjček v ČR

Potřebujete půjčit? Poznejte možnosti půjček v ČR

Potřebujete půjčit? Poznejte možnosti půjček v ČR

Úvěry jsou v dnešní době již běžnými a velice často využívanými finančními produkty a to nejen v České republice. Klasifikovat si je můžeme podle mnoha různých kritérií, my si je nyní rozdělíme dle poskytovatelů.

Úvěr

Úvěr je v podstatě jakýmsi zapůjčením zboží, nebo častěji peněž, které funguje na principu návratnosti. Půjčujete-li vy peníze, tak jste věřitelem a osoba na druhé straně je dlužníkem. Druhů úvěrů existuje celá řada, liší se v mnoha podmínkách a náležitostech. Obecně je můžeme rozdělit na peněžní, obchodní a zbožové, přičemž co se týče fyzických osob, ty nejčastěji využívají těch peněžních. Tyto úvěry lze dále členit např. na hypoteční, spotřebitelské, kontokorentní, investiční, eskontní atd. Rozlišit je můžeme také podle jiných kritérií, např. podle účelu, poskytovatele, měny, délky splatnosti nebo podle způsobu čerpání, zajištění či vyplácení.

Bankovní úvěry

Tento druh úvěrů poskytují výhradně bankovní instituce a těch je v naší republice poměrně široká škála. Z těch nejznámějších a tradičních můžeme jmenovat např. Českou spořitelnu, GE Money Bank, ČSOB, Komerční banku nebo Poštovní banku. V posledních letech se do popředí dostávají také novější banky, jako jsou Fio banka, Zuno, Equa bank nebo Air Bank. Každá z výše uvedených má trochu odlišná kritéria pro poskytnutí a ta se částečně liší také podle celkové výše požadovaného úvěru.

Obecně však platí, že banky mají poněkud náročnější kritéria a požadavky na žadatele, než různé instituce nebankovního charakteru. Je zde prověřována finanční situace žadatele, jeho bezdlužnost, tzn. záznam v registru dlužníků, jeho pravidelné příjmy ze zaměstnání a vyžadováno bývá i ručení majetkem, nebo jiný ručitel.

Ve srovnání s nebankovními společnostmi nebo soukromými osobami mají úvěry přímo od banky jednu velkou výhodu a tou je nižší úroková sazba. Dále jsou banky také rozhodně důvěryhodnějším poskytovatelem. Ovšem je potřeba říct, že v dnešní době už najdeme na finančním trhu i několik skutečně seriózních poskytovatelů nebankovních, kteří mají již dlouholetou tradici.

Nebankovní úvěry

Úvěry nebankovní můžete dnes získat od různých společností, jako jsou např. Provident Financial, Home Credit, Cofidis, Cetelem nebo Ferratum. To je výčet pouze těch nejznámějších. Vzhledem k tomu, že mají na klienty nižší požadavky než banky, jsou jejich produkty snadněji dostupné a mezi lidmi v dnešní době i velmi oblíbené. Podmínky a nároky těchto společností se liší, některé dokonce nenahlíží při posuzování žádosti ani do registru dlužníků.

V této oblasti je však nutné být obezřetný a pečlivě si předem prověřit serióznost konkrétní firmy. Doporučujeme žádat pouze u těch tradičních poskytovatelů, kteří mají dobré reference. Na druhou stranu musíme ale říct, že nebankovní úvěry jsou mnohem dostupnější, jejich vyřízení je rychlejší a nevyžaduje mnoho administrativy. Navíc pro zjednodušení procesu je většinou možnost podat žádost on-line před internet, což vám ušetří spoustu času.

Úvěry od soukromých osob

I mnoho soukromých osob vám v dnešní době již může nabídnout úvěr a vzhledem k tomu, že každá taková osoba si podmínky určuje sama, je těchto úvěrů velmi široká škála. S tímto typem půjček se můžete setkat nejčastěji na internetu a vzhledem k jeho neustálému rozšiřování a zdokonalování je i zmiňovaný způsob získání úvěru čím dál víc oblíbený. Ovšem zde je opět potřeba být víc než opatrný, neboť všechny tyto nabídky jsou víceméně anonymní a tak se jednoduše můžete stát obětí nějakého podvodného jednání. Nebyli byste první ani poslední. Prvními varovnými signály jsou např. telefonní linky, které jsou zpoplatněny vysokými sazbami, nutnost zaplatit různé poplatky předem a také případy, u kterých zaregistrujete negativní reference.

 

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Přečtěte si i další články