Spotřebitelské půjčky

Spotřebitelské půjčky

Dnešní finanční trh nabízí celou škálu různých finančních produktů. Spotřebitelské úvěry patří mezi ty nejvíc oblíbené a využívané, jelikož umožňují lidem nákup různého zboží dřív, než si na ně našetří.

Spotřebitelský úvěr

Tento úvěr je finančním produktem, který je určen výhradně fyzickým osobám a to pro účely nepodnikatelské. Jak napovídá jeho samotný název, využíván je na nákup spotřebního zboží či různého vybavení domácnosti nebo i automobilů.

Spotřebitelský úvěr – bližší charakteristika

Rozhodnete-li si uzavřít tento úvěr, budete ho splácet nejčastěji pravidelnými splátkami v měsíčním intervalu. Rozdíly mezi jednotlivými produkty spočívají především v jejich výši, počtu splátek nebo celkové délce splácení. Dále se mohou lišit i např. ve způsobu čerpání, který může být buďto hotovostní, nebo formou převodu na účet, dále ve způsobu záruky, kterou může představovat ručitel, nebo zástava nemovitosti atd. Důležité je se při výběru zaměřit také na výši úrokové sazby, která se většinou pohybuje v rozmezí 8-16% ročně. Tento typ úvěru má základní podstatu v účelové formě, ale v některých případech ho lze čerpat i libovolně na cokoliv, poté je neúčelový.

Spotřebitelský úvěr – výhody a nevýhody

Základní předností tohoto finančního produktu je to, že si potřebné zboží můžete pořídit rychle a snadno, bez toho abyste museli čekat, až si na ně našetříte dostatečnou sumu peněžních prostředků. I kvůli inflaci je výhodou to, že zboží začnete užívat ihned.

Celková výše spotřebitelských úvěrů bývá v širokém rozpětí, do 1tis Kč až po 1mil Kč a délka splácení se pohybuje také různě, od jednoho roku až po deset let, dle konkrétního produktu. Téměř každý zákazník si tím pádem může vybrat úvěr přímo na míru dle svých potřeb a většinou je možné se zde i připojistit pro případ neschopnosti splácet.

I zde je ovšem potřeba být obezřetný a předem důkladně zvážit své možnosti, co se týče splácení, jinak se vám může jednoduše stát, že si úvěrů pořídíte několik a dostanete se do finančních problémů. Zaměřte se také na prověření podmínek, které mnohdy mohou být netransparentní a nevýhodné a rovněž kontrolujte výši RPSN dřív, než smlouvu podepíšete. V některých případech vám totiž může být nabídnut zdánlivě příznivý úrok, ovšem celková RPSN je pak příliš vysoká, proto si obojí pečlivě předem prověřte a nesoustřeďte se pouze na úrokovou sazbu.

Smlouva o spotřebitelském úvěru

Tento úvěr je podmíněn podpisem smlouvy o spotřebitelském úvěru. Tato smlouva musí obsahovat určité základní náležitosti, jako jsou identifikační údaje obou stran, celková výše poskytované částky, v případě účelového úvěru uvedení účelu, výše úrokové sazby i RPSN, výše splátek a termíny splatnosti, podmínky případného předčasného splacení a možné penále či sankce.

Hlavní podmínky pro získání takového úvěru jsou plnoletost žadatele, jeho občanství ČR a trvalé bydliště na území České republiky. Další podmínky si již určuje vždy konkrétní poskytovatel, mezi ty nejčastější patří doložitelný pravidelný příjem, ručitel či ručení nemovitostí nebo povinnost mít u dané banky veden běžný účet.

Spotřebitelský úvěr – poskytovatelé

Spotřebitelské úvěry poskytují v dnešní době už nejen banky, ale i mnoho nebankovních institucí. Z nejznámějších bank můžeme jmenovat např. ČSOB, GE Money Bank, Českou spořitelnu, mBank, Komerční banku, Raiffeisenbank, OberBank atd. Nejrozšířenější nebankovní poskytovatelé jsou např. Cofidis, Home Credit, Cetelem, Provident Financial Czech atd.

Ze všech výše uvedených informací plyne, že možnosti v oblasti spotřebitelských úvěrů jsou skutečně široké. Butele-li chtít nějakou instituci oslovit, předem si důkladně promyslete, jaké máte konkrétní požadavky, možnosti splácení a záruky.

sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Přečtěte si i další články